Stellar Catalog
more icon
Katalog blízkých hvězd
more icon
Proxima Centauri
more icon
Proxima Centauri d
more icon

Exoplaneta Proxima Centauri d

(Nepotvrzená Exoplaneta)
Proxima Centauri d je zatím nepotvrzená exoplaneta u hvězdy Proxima Centauri. Pro potvrzení její existence je potřeba detekce dvěma různými observatořemi.
Vzdálenost od Slunce
4 světelných let

Proxima Centauri d

Exoplaneta
icon distanceVzdálenost od hvězdy: 0.02885 AU
icon timeDoba oběhu hvězdy: 5.167 dní
icon timeExcentricita: 0.04

Základní parametry

icon weightHmotnost: 0.3 M Země
icon discoveryRok objevení: 2022 (radiální rychlost)
Srovnání s planetami sluneční soustavy
icon distanceVzdálenost: Merkur (7 % Merkur vzdálenost)
Další označení této exoplanety
Alpha Centauri C d, CCDM J14396-6050C d, GCTP 3278.00 d, Gliese 551 d, HIP 70890 d, LFT 1110 d, LHS 49 d, LPM 526 d, LTT 5721 d, NLTT 37460 d, V645 Centauri d
Exoplanety u hvězdy Proxima Centauri
Exoplaneta Proxima Centauri d obíhá hvězdu Kategorie Červený trpaslík Proxima Centauri, která má výrazně menší hmotnost než Slunce. Jedná o jednu z 2 známých planet u této hvězdy.
Proxima Centauri b
| 0.05 AU
Proxima Centauri c
| 1.48 AU
Hvězda Proxima Centauri
Zprávy z tohoto systému

U nejbližší hvězdy Proxima Centauri byl objeven nový kandidát na exoplanetu

Obrázek k článku:

S pomocí teleskopu VLT se astronomům podařilo u nejbližší hvězdy od Slunce objevit slabý signál, který by mohl být způsoben drobnou exoplanetou. Pokud se objev potvrdí, půjde o už třetí planetu obíhající tuto hvězdu. Proxima Centauri se nachází 4,2 světelných let daleko a je součástí trojhvězdy Alfa Centauri. Už dříve u ní byly objeveny dvě exoplanety.

Tajemný rádiový signál od nejbližší hvězdy nakonec pocházel ze Země

Obrázek k článku:

Loni v prosinci se objevily zprávy, že astronomové zachytili rádiový signál přicházející od nejbližší hvězdy Proxima Centauri. Jeho původ nebyl zřejmý a vyrojilo se množství spekulací, mezi nimi i o umělém původu signálu. To se nakonec potvrdilo, jen nevznikl u hvězdy ve vzdálenosti 4,2 světelných let, ale na Zemi.

U nejbližší hvězdy Proxima Centauri byl zaznamenán neznámý rádiový signál

Obrázek k článku:

Astronomům se pomocí teleskopu Parkes v Austrálii podařilo zachytit rádiový signál, který k nám přišel od nejbližší hvězdy Proxima Centauri. Jeho původ zatím není známý a objevil se pouze jednou. Vědci, kteří hledají známky vyspělých civilizací ve vesmíru, jsou nadšení, ale zároveň upozorňují, že možných vysvětlení původu signálu bude jistě více.

Astronomové potvrdili existenci exoplanety u sousední hvězdy

Obrázek k článku:

Pomocí přístroje ESPRESSO na teleskopu VLT se vědcům podařilo potvrdit existenci exoplanety Proxima Centauri b. Jde o nejbližší potvrzenou exoplanetu sluneční soustavě, která má navíc velikost podobnou Zemi, a vědce tedy velmi zajímá. Zároveň také změřili její parametry s vysokou přesností.

Sledujte nás na sociálních sítích
Následujte nás na sociálních sítích