Stellar Catalog
more icon
Katalog blízkých hvězd
more icon
Proxima Centauri
more icon
Proxima Centauri c
more icon

Exoplaneta Proxima Centauri c

Exoplaneta Proxima Centauri c obíhá hvězdu Proxima Centauri, která se nachází 4 světelých let od Slunce. Má kolem 7.8 hmotností Země a svou hvězdu obíhá dál, než Země obíhá Slunce.
Vzdálenost od Slunce
4 světelných let

Proxima Centauri c

Exoplaneta
icon distanceVzdálenost od hvězdy: 1.48 AU
icon timeDoba oběhu hvězdy: 1928 dní

Základní parametry

icon weightHmotnost: 7.8 M Země
icon temperatureTeplota: 39 K | -234 °C
icon discoveryRok objevení: 2019 (radiální rychlost)
Srovnání s planetami sluneční soustavy
icon massHmotnost: Neptun (45 % Neptun hmotnost)
icon distanceVzdálenost: Mars (97 % Mars vzdálenost)
Další označení této exoplanety
Alpha Centauri C c, CCDM J14396-6050C c, GCTP 3278.00 c, Gliese 551 c, HIP 70890 c, LFT 1110 c, LHS 49 c, LPM 526 c, LTT 5721 c, NLTT 37460 c, V645 Centauri c
Exoplanety u hvězdy Proxima Centauri
Exoplaneta Proxima Centauri c obíhá hvězdu Kategorie Červený trpaslík Proxima Centauri, která má výrazně menší hmotnost než Slunce. Jedná o jednu z 2 známých planet u této hvězdy.
Proxima Centauri b
| 0.05 AU
Proxima Centauri c
| 1.48 AU
Hvězda Proxima Centauri
Zprávy z tohoto systému

U nejbližší hvězdy Proxima Centauri byl objeven nový kandidát na exoplanetu

Obrázek k článku:

S pomocí teleskopu VLT se astronomům podařilo u nejbližší hvězdy od Slunce objevit slabý signál, který by mohl být způsoben drobnou exoplanetou. Pokud se objev potvrdí, půjde o už třetí planetu obíhající tuto hvězdu. Proxima Centauri se nachází 4,2 světelných let daleko a je součástí trojhvězdy Alfa Centauri. Už dříve u ní byly objeveny dvě exoplanety.

Tajemný rádiový signál od nejbližší hvězdy nakonec pocházel ze Země

Obrázek k článku:

Loni v prosinci se objevily zprávy, že astronomové zachytili rádiový signál přicházející od nejbližší hvězdy Proxima Centauri. Jeho původ nebyl zřejmý a vyrojilo se množství spekulací, mezi nimi i o umělém původu signálu. To se nakonec potvrdilo, jen nevznikl u hvězdy ve vzdálenosti 4,2 světelných let, ale na Zemi.

U nejbližší hvězdy Proxima Centauri byl zaznamenán neznámý rádiový signál

Obrázek k článku:

Astronomům se pomocí teleskopu Parkes v Austrálii podařilo zachytit rádiový signál, který k nám přišel od nejbližší hvězdy Proxima Centauri. Jeho původ zatím není známý a objevil se pouze jednou. Vědci, kteří hledají známky vyspělých civilizací ve vesmíru, jsou nadšení, ale zároveň upozorňují, že možných vysvětlení původu signálu bude jistě více.

Astronomové potvrdili existenci exoplanety u sousední hvězdy

Obrázek k článku:

Pomocí přístroje ESPRESSO na teleskopu VLT se vědcům podařilo potvrdit existenci exoplanety Proxima Centauri b. Jde o nejbližší potvrzenou exoplanetu sluneční soustavě, která má navíc velikost podobnou Zemi, a vědce tedy velmi zajímá. Zároveň také změřili její parametry s vysokou přesností.

Sledujte nás na sociálních sítích
Následujte nás na sociálních sítích