do not follow here
Stellar Catalog
more icon
Katalog blízkých hvězd
more icon
Iota Pegasi B
more icon

Hvězda Iota Pegasi B

Žlutá hvězda Iota Pegasi B se nachází 39 světelných let od Slunce. Jde o samostatnou hvězdu spektrální třídy G8V, která má 82 % hmotnosti slunce. V tomto hvězdném systému zatím nebyly pozorovány žádné exoplanety.
Vzdálenost od Slunce
39 světelných let

Iota Pegasi B

Žlutá hvězda (spektrální třída G8V)

Základní parametry

icon weight
Hmotnost: 82 % M Slunce | 859 M Jupiter
radius icon
Velikost: 73 % R Slunce | 7.3 R Jupiter
temperature iconTeplota: 5060 K | 0.88 T Slunce
(Zatím žádné potvrzené exoplanety)
Více o Iota Pegasi B
Iota Pegasi B je asi 70 % velikosti Slunce a teplota na jejím povrchu je kolem 5060 K (4787 °C), což je asi 88 % teploty Slunce.
      Iota Pegasi B se nachází na severní obloze. 
Externí zdroje
Zprávy z tohoto systému

Astronomové identifikovali nejjasnější a nejrychleji rostoucí kvazar

Obrázek k článku:

Pomocí teleskopu VLT se astronomům podařilo objevit zatím nejjasnější kvazar J0529-4351, tedy aktivní jádro vzdálené galaxie. Supermasivní černá díra ve středu této galaxie pohlcuje hmotu srovnatelnou se Sluncem každý den a svou jasností převyšuje celou galaxii.

Další studie podporuje existenci podpovrchového oceánu na Saturnově měsíci Mimas

Obrázek k článku:

Nová studie podporuje teorii o přítomnosti oceánu pod povrchem dalšího z měsíců planety Saturn. Jedná se o Mimas, který je charakteristický obřím kráterem a planetu obíhá velmi blízko.

Světlo z nejstarší pozorované černé díry pochází z doby pouhých 400 milionů let po Velkém třesku

Obrázek k článku:

Astronomové si lámou hlavu s černou dírou ve středu galaxie GN-z11. Nová pozorování prostřednictvím JWST zřetelně ukazují zářivé galaktické jádro, které napovídá, že se v něm nachází supermasivní černá díra pohlcující materiál ze svého okolí. Pozorují ji však pouhých 400 milionů let po předpokládaném vzniku vesmíru, a to je příliš brzy na to, aby se mohla zformovat, alespoň podle našeho aktuálního vědeckého poznání.

Hvězdy na okraji Mléčné dráhy se pohybují příliš pomalu

Obrázek k článku:

Fyzikům z MIT se podařilo na základě analýzy dat z teleskopů Gaia a APOGEE zjistit, že hvězdy na okraji Mléčné dráhy se kolem středu galaxie pohybují pomaleji než se předpokládalo. Toto zjištění naznačuje, že vnitřek naší galaxie může být lehčí a obsahovat méně temné hmoty, než se dosud myslelo.

Sledujte nás na sociálních sítích
Následujte nás na sociálních sítích