Betelgeuse se nachází na severní obloze.
Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu mezi říjnem 2019 a březnem 2020 snížila významně svou zářivost. Podle nové studie publikované v magazínu Nature zároveň také poklesla teplota hvězdy. Vědecký tým vedený Sofyou Alexeevovou to vysvětluje tím, že se na povrchu hvězdy objevila obří skvrna, která pokles teploty zapříčinila. Už dříve byly nicméně publikovány studie, podle kterých došlo k poklesu zářivosti hvězdy v důsledku oblaku materiálu, který hvězda do svého okolí uvolnila.
Nová pozorování a počítačové modely vedly vědce vedené doktorkou Meridith Joycovou ke zpřesnění vzdálenosti a velikosti hvězdy Betelgeuse. Podle jejich výzkumu publikovaného v Astrophysical Journal má Betelgeuse poloměr 3,55 AU a nachází se 548 světelných let daleko.
Po několika měsících postupného uklidňování začala hvězda Betelgeuse v druhé polovině února opět navyšovat svou zářivost. Vědci nicméně zatím stále neví, co toto proměnlivé chování způsobilo, Betelgeuse proto budou nadále pozorně sledovat. Hvězda ve vzdálenosti kolem 700 světelných let by mohla být první blízkou supernovou, kterou mělo lidstvo možnost pozorovat v detailu.
Červený veleobr Betelgeuse v souhvězdí Orionu v posledních měsících září výrazně méně než je běžné. Astronomové se pokouší zjistit, co by za tímto procesem mohlo stát a zaměřili k hvězdě 17. února rentgenový teleskop Chandra. V místě, kde se Betelgeuse nachází, však v rentgenovém spektru nenašli žádné emise.