do not follow here

Hvězda 19 Draconis B

Červený trpaslík 19 Draconis B se nachází 50 světelných let od Slunce. Jde o samostatnou hvězdu, která má 37 % hmotnosti slunce. V tomto hvězdném systému zatím nebyly pozorovány žádné exoplanety.
Vzdálenost od Slunce
50 světelných let

19 Draconis B

Červený trpaslík

Základní parametry

icon weight
Hmotnost: 37 % M Slunce | 388 M Jupiter
radius icon
Velikost: 30 % R Slunce | 3 R Jupiter
temperature iconTeplota: 3963 K | 0.69 T Slunce
luminosity iconZářivost: 0.02 L Slunce
(Zatím žádné potvrzené exoplanety)
Více o 19 Draconis B
19 Draconis B je asi 30 % velikosti Slunce a teplota na jejím povrchu je kolem 3963 K (3690 °C), což je asi 69 % teploty Slunce.
      19 Draconis B se nachází na severní obloze. 
Externí zdroje
icon study
A MIRI Search for Planets and Dust Around WD 2149+02
Vědecká studie, Přijato: 23. 11. 2023
icon study
SO2, silicate clouds, but no CH4 detected in a warm Neptune
Vědecká studie, Přijato: 21. 11. 2023
Kategorie hvězd Červený trpaslík
Červení trpaslíci jsou hvězdy menší než Slunce a s nižší teplotou. Jejich hmotnost se pohybuje většinou mezi 10 - 50 % sluneční hmotnosti. Tato kategorie hvězd je v našem okolí nejpočetněji zastoupena.

Tento druh hvězdy má tak dlouhou životnost, že stáří vesmíru zatím neumožnilo jejich zánik nebo evoluci do další fáze. U masivnějších objektů by to měl být červený obr, u těch, které mají méně než 0.25 hmotností Slunce, zřejmě dojde ke vzniku teoretického modrého trpaslíka.
Zprávy z tohoto systému

Masivní Be hvězdy se mohou vyskytovat také v trojhvězdných systémech

Obrázek k článku:

Nová vědecká studie odhalila, že hmotné hvězdy typu Be, které byly dosud považovány za součást dvojhvězd, mohou ve skutečnosti existovat také v trojhvězdných systémech. Tento objev by mohl vést k zásadní změně našeho chápání hvězd a jejich vývoje.

V souhvězdí Kasiopeji se nachází vzácná supernova typu Iax, jediná v naší galaxii

Obrázek k článku:

Amatérský astronom Dana Patchick objevil v souhvězdí Kasiopeji neobvyklý objekt. Strukturu s označením PA 30 původně považoval za planetární mlhovinu, průzkum dalšími astronomy nicméně ukázal, že se jedná o pozůstatek ze supernovy pozorované v roce 1181 (SN 1181). PA 30 je jediná známá supernova typu Iax v naší galaxii.

Starship by mohla podstoupit další test ještě letos

Obrázek k článku:

Podle Elona Muska by mohla společnost společnost SpaceX provést další test vesmírné lodi Starship ještě do Vánoc. Zmínil to v neděli po druhém letu, při kterém se Starship odlepila od země pomocí rakety Super Heavy. SpaceX bude k letu nicméně opět potřebovat povolení od úřadů, jehož udělení může trvat déle než příprava dalšího prototypu.

Observatoř Gaia je natolik přesná, že vědci díky ní mohou předvídat mikročočkové události

Obrázek k článku:

Podle nové vědecké studie je jedním z přínosů mise Gaia kromě přesného mapování umístění a pohybu hvězd také možnost předpovídat budoucí mikročočky. Využitím informací ze třetího vydání dat Gaia (DR3) tým předpověděl 4 500 těchto událostí, z nichž 1 664 je odlišných od všech, které jsme dosud viděli. Tyto události umožní astronomům provádět výzkum vzdálených hvězdných systémů, exoplanet a dalších vesmírných objektů.

Sledujte nás na sociálních sítích
Následujte nás na sociálních sítích